Skip to content
Amalgam Dolgu Tedavisi Nedir? Amalgam Dolgu Fiyatlar
Konya Amalgam Dolgu

Amalgam dolgu, adını aldığı amalgam isimli metal bir alaşım ile uygulanan dolgu biçimidir. Amalgam diş dolgusu, en yaygın dolgu türlerinden biri olmakla birlikte oldukça eski bir tedavidir. Çürük, hasarlı ve sıkıntılı dişleri doldurmak amacıyla amalgam dolgu işlemine başvuran hastalar, genellikle ağrısız bir süreç geçirmektedirler. Dişleri onarmak amacıyla kullanılan amalgam dolgular ön plana çıkan diş tedavilerindendir.  Amalgam dolgu tedavisi oldukça popüler olmanın yanı sıra risk bakımından da daha masumlardır. Çinko, bakır, gümüş gibi metallerin oluşturduğu bir alaşım ile elde ettiğimiz amalgam dolgu malzemesi, çürük dişi temizleyip kapatmak için iyi bir tercihtir. Konya amalgam dolgu tedavisi ve konya diş hekimi klinikleri amalgam dolgu fiyatları için yazımızın devamını mutlaka okuyun…

 

Konya Amalgam Dolgu Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Amalgam dolgu tedavisi için ilk aşama, muayenedir. Diş hekiminiz dişinizin ne kadar hasar almış olduğunu muayene etmeden anlayamaz. Bu nedenle Konya diş hekimi Dr. Hamza Ulu, amalgam dolgu tedavisi için önce muayene yapmak isteyecektir. Sonrasında ise çürüklerin boyutunu ve yerini belirler. Eğer çok hasar almış bir ağız diş yapısı mevcut ise, diş hekiminiz röntgen çekmek isteyebilir. Böylece dişin iç yapısını da görüntülemek mümkün olacaktır. En doğru tedavi yöntemini belirlemek adına bu yöntem gerekli olursa mutlaka onay vermeniz, sizin sağlığınız için gereklidir. Sonrasında ise, çürük olan bölgenin etrafında yer alan sağlam diş dokularını da hazırlamak gerekir. Diş hekiminiz bu noktada bir temizlik yapar ve dolgunun daha iyi tutunması için çürük bölgeyi hazırlar.

Konya Amalgam Dolgu

Sonrasında ise temizlenen dişe amalgam dolgu yerleştirilecektir. Bu dolgu, bölgede sıkıştırılır ve sağlamlaştırılır. Böylece kalıcı bir dolgu işlemi mümkün hale gelmektedir. Dolgu sertleşene kadar birkaç dakika beklemek gerekir. Sonrasında ise dolgunun artık kısımlarını temizler. Bu noktada dolgunun diş yapısı ile uyumlu hale gelmesi önceliktir. Son olarak, diş hekiminiz dişin kendi yüzeyi ile dolgunun aynı seviyede olduğundan emin olmak ister. Bu noktada sizin nasıl hissettiğiniz de oldukça önemlidir. Bir aksilik var ise hemen bildirmeniz gerekir. Dolguyu pürüzsüz bir hale getiren diş hekimi, cilalama işleminin ardından süreci tamamlamış olur. Sıklıkla yapılan amalgam dolgu tedavisi genellikle bir saat sürmektedir.

 

Amalgam Dolgunun Yararları Nelerdir? – Konya Diş Hekimi

Amalgam dolguların pek çok avantajı mevcuttur. Bunlardan birincisi, dayanıklı olmalarıdır. Amalgam dolgular diğer dolgu türlerine göre çok daha dayanıklıdır, öyle ki senelerce düşmeyebilir. Ayrıca daha ucuzdur ve uygulama süreci de çok daha kolay seyretmektedir. Ayrıca, amalgam dolgular diğer diş dolgularına kıyasla daha az bakım gerektirir ve kişi hemen günlük yaşamına geri dönebilir.

 

Amalgam Dolgu Zararlı Mıdır?

Amalgam dolguların sahip olduğu dezavantajlar da elbette vardır. Bunlardan en önemlisi estetik görünümleridir. Metal görünümleri sebebi ile artık amalgam dolgu tercih etmeden önce iki defa düşünmek gerekir. Ayrıca metal içerikli ve civa içeriyor olması da akıllarda soru işareti oluşturmaktadır Ancak, uluslararası diş hekimliği kuruluşlarının açıklamalarına göre amalgam dolgulardaki civa sağlık için risk teşkil etmemektedir.

 

Konya Diş Hekimi – Amalgam Dolgu Ömrü Ne Kadar?

Amalgam dolguların ömrü oldukça uzundur. Öyle ki, diğer tüm dolgu türlerine göre daha sağlam olarak nitelendirmek mümkündür. Yine de uygulama için tercih edilen malzemenin kalitesi bu noktada belirleyici olmaktadır. Ayrıca, dolgu yapılan dişin büyüklüğü ve şekli de amalgam dolgu ömrünü belirleyebilmektedir. Ağız hijyeni için hastanın alışkanlıkları da bu noktada belirleyicidir. Yani, dişini gerekenden fazla ve sık fırçalamak, diş fırçasını çok bastırmak gibi alışkanlıklar da dolguya zarar verebilmektedir. Bunun yanı sıra, yine de amalgam dolguların ortalama 10 yıl kadar dayandığı bir gerçektir. Yani uygulama profesyonelce yapılmış ise, dolgu tam tutmuş ise ve dışarıdan bir hasar alınmaz ise amalgam dolgu 10 yıldan fazla dayanmaktadır.

Kompozit dolgulara ve porselen dolgulara kıyasla daha sağlam olan amalgam dolgular, hastanın hassasiyetine ve muamelesine bağlı olarak daha uzun veya daha kısa dayanmaktadır. Dolguların da bir malzeme olduğu ve zaman içerisinde aşınabileceği, hatta çatlayabileceği bir gerçektir. Bunun yanı sıra, düzenli diş muayenesine gitmek de bu noktada önem arz etmektedir. Bu içeriğimizde Konya diş hekimi Dr. Hamza Ulu, amalgam dolgu fiyatları ve Konya amalgam dolgu tedavisi konusuna değindik. Detaylı bilgi için Dr. Hu Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Yazıyı Puanla
Sohbet Başlat
Randevu İçin Bize Yazın
Merhaba.
Randevu oluşturmak ister misiniz?