Skip to content
Diş Eti Çekilmesi Tedavisi, Diş Eti Çekilmesi Nedenleri
Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Bir diğer adı periodontitis olan diş eti çekilmesi yaygın olarak görülen bir diş sağlığı sorunudur. Dişlerin etrafındaki yumuşak dokuya zarar veren bu hastalık tedavi edilmemesi durumunda ciddi zararlara sebep olabilmektedir. Diş eti çekilmesinin oluşturduğu bu ciddi sonuçlar arasında diş kaybı gibi durumlar bulunmaktadır. Diş eti ve diş çevresinde oluşan bakteri birikintileri buradaki dokulara ciddi zararlar vermektedir. Hafif derecede sıkça görülmekte olan bu durum hakkında sıkça araştırılan bazı başlıkları sizler için derledik. Diş eti çekilmesi tedavisi, Konya diş hekimi Dr. Hamza Ulu, Konya diş eti çekilmesi tedavisi, diş eti çekilmesi tedavi fiyatları gibi konular hakkında bilgiler yazımızda…

 

Konya Diş Hekimi – Diş Eti Çekilmesinin Nedenleri Nelerdir?

Diş eti çekilmesinin nedenleri farklı etkenler olabilmektedir. Bu durumun ardında yatan en sık görülen sebep bakterileri birikintileridir. Bakteriler yüzünden oluşan diş eti çekilmeleri genellikle plak şeklinde başlar. Plak oluşumları ilerledikce diş eti çekilmesine dönüşebilmektedir. Dişlerde bakteri oluşumu da genellikle yanlış diş bakımı yöntemlerinden kaynaklanmaktadır. Genetik olarak diş eti çekilmesine yatkın olmak da etkili olmaktadır. Tütün ürünleri kullanımı gibi zararlı alışkanlıklar da diş çekilmesine neden olan etkenler arasındadır.

Diş çekilmesini farketmenizi sağlayan bazı sıklıkla görülen belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler arasında dişlerin normalden uzun gözükmesi vardır. Aynı zamanda sert yiyecekler tüketirken veya diş fırçalarken oluşan diş eti kanamaları da belirtiler arasındadır. Bunlara ek olarak diş etlerinde oluşan kızarıklıklar ve şişkinlikler de diş eti çekilmesinin belirtisi olabilmektedir. Diş eti çekilmesi her yaşta bireyde mümkündür. Fakat 65 yaşı geçen bireylerde görülme olasılığı oldukça yüksektir. Aynı zamanda tütün ürünleri tüketen veya ailesinde diş eti çekilmesinden şikayetçi olan kimseler olan bireylerde görülme olasılığı da normalden yüksektir. Diş eti çekilmesi olduğundan şüphelenmeniz halinde diş hekiminize başvurmanız sizler için en sağlıklısı olacaktır. Durumun ilerlemesini engellemeniz, daha ciddi sorunlara yol açmaması için oldukça önemli. Hekiminiz sizlere en uygun tedavi yöntemini belirleyecek ve yardımcı olacaktır.

 

Diş Eti Çekilmesinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Diş eti çekilmesinin tedavisi sorunun büyüklüğüne göre değişmektedir. Genellikle çok ilerlememiş tıbbi işlem gerekmeyen vakalarda temizleme işlemi ile tedavi tamamlanır. Hekiminiz diş etlerinin etrafındaki plak tabakasını derinlemesine temizler. Sonrasında ise gerekmesi halinde antibiyotik ilaçla tedaviyi tamamlar. Çok ilerlememiş vakalarda bu yöntem ile diş eti çekilmesinin tedavisi mümkündür. Fakat çok ilerlemiş vakalarda cerrahi işlem gerekmektedir. Çünkü, ileri vakalarda hastalığın verdiği hasarlar geri dönülemeyecek boyutta olabilmektedir. Kullanılan farklı cerrahi yöntemlerden biri yumuşak doku greftidir. Bu işlemde zarar görmüş dokular genellikle üst damaktan alınan doku ile tedavi edilir. Bunun yanı sıra rejeneratif materyal uygulaması da yapılmaktadır. Bu işlem esnasında zarar gören bölgeye rejenaratif bir madde uygulanır. Bu sayede hasar gören dokular yeniden yeniden yapılanmaya teşvik edilir. Zaman içinde bu dokular yeniden oluşarak yeniden eski işlevlerini kazanır.

Böyle ciddi sonuçlara neden olan diş eti çekilmesini tedaviye gerek kalmadan da önlemek mümkündür. Önlem olarak yapacağınız en önemli şey diş hijyeninizi korumaktır. Düzenli olarak doğru teknikler ile dişlerinizi fırçalamak ve diş ipi kullanmak en etkili önlemlerdendir. Buna ek olarak tütün ve alkol içerikli ürünlerin kullanımını azaltmak da bu durumu engellemeye yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra aralıklarla diş hekiminize profesyonel olarak dişlerini temizletmek de yardımcı olacaktır. Özellikle genetik olarak yatkınlığınız bulunmaktaysa bu tip önlemleri almanız sizler için çok önemli olacaktır. Diş sağlığınıza önem vermek sizleri birçok hastalıktan uzak tuttuğu gibi diş eti çekilmesi riskini de en aza indirecektir. Birtakım önlemler sayesinde dişlerinizi sağlıklı tutmanın yanı sıra ucu cerrahi işlemlere uzanan olumsuz durumlardan da kaçının.

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

 

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Fiyatları Nedir?

Diş eti çekilmesi sorununun durumun boyutuna göre çeşitli tedaviler ile çözüldüğünden bahsettik. Tedaviye göre değişen diş eti çekilmesi tedavi fiyatları, diş hekiminizin sizleri muayene etmesi sonucu kesinleşecektir. Diş hekiminiz Dr. Hamza Ulu,  muayene sonrasında teşhis koyacak ve sonrasında duruma göre en uygun tedaviyi uygulayacaktır. Konya Dr. Hu Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği uzman hekimlerine muayene olarak Konya diş eti çekilmesi tedavisi alın… Detaylı bilgiler ve fiyat bilgisi almak için hemen bizlerle iletişime geçin!

 

 

5/5 - (1 Oylama)
Sohbet Başlat
Randevu İçin Bize Yazın
Merhaba.
Randevu oluşturmak ister misiniz?