Skip to content
Diş Eti Kanaması Nedenleri Nelerdir?
Dis eti kanamasi tedavisi

Diş eti kanaması nedenleri sağlıklı ağız ve diş etlerine sahip olmayan kişileri yakından ilgilendirir. Çünkü diş eti kanamalarının olması hem diş etlerinde hem de dişlerin genelinde bir şeylerin yanlış olduğunu gösterir. Diş eti kanamaları olması halinde akla ilk gelen ihtimal diş eti hastalıklarıdır. Diş etlerinde var olan hastalıklar ise hem daha ciddi sağlık sorunlarına hem de diş etlerinin ihmal edildiğine işarettir. Bu nedenle diş eti kanamalarının nedenleri ve

Diş Eti Kanaması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş eti kanaması tedavisi için öncelikle kanamanın nedenlerinin tespit edilmesi gerekir. Pek çok nedenden kaynaklı olarak diş eti kanaması yaşanır. Bilinen en önemli nedenleri aşağıdaki gibidir:

  • Ağız ve diş bakımının yeterli ve doğru olarak yapılmaması
  • Diş eti hastalıkları
  • Diş plakları
  • Diyabet gibi kronik rahatsızlıklar
  • Kan ile ilgili hastalıklar
  • Kötü beslenme

Diş etlerinde meydana genel kanamanın nedeni tespit edildikten sonra buna yönelik tedavi planı oluşturulur. Birincil sebep olmasa dahi sağlıklı bir diş etine sahip olmak istiyorsanız ağız ve diş hijyeninizi sağlamanız gerekir. Ek olarak düzenli bir şekilde diş hekimini ziyarette bulunmanız gerekir.

 

Diş Eti Şişmesi Nedenleri Nelerdir?

Diş eti şişmeleri pek çok nedenle yaşanabilecek bir sorundur. Nedenlerine bağlı olarak çok ciddi ya da önemsiz olarak düşünülebilir. Temel olarak diş etlerinde yaşanan şişmelerin birincil nedeni iltihaplardır. Buna ek olarak diş etlerinde yaşanan şişmelerin diğer olası nedenleri aşağıdaki gibidir:

Diş Eti İltihabı

Ağız bakımının ihmal edilmesi durumunda diş eti iltihapları oluşur. Ağız ve diş temizliği yapılmadığı takdirde diş ve diş etlerinin birleştiği noktada bakteriler oluşacaktır. Diş etlerinde meydana gelen bakteriler, zamanla iltihaplanmaya ve diş etlerinin şişmesine neden olur.

Hormonlardaki Değişimler

Özellikle kadınlarda görülen diş eti şişmelerinde hormonlar üzerindeki değişimler önemli bir yere sahiptir. Hamilelik, adet dönemleri, menopoz gibi durumlarda hormonlar üzerinde değişimler olur. Bu değişimler neticesinde de diş etlerinde şişme yaşanabilir.

Aft Oluşumu

Aft ağız içinde meydana gelen yaralardır. Bu yaralar, diş etlerine zarar verir ve diş etlerinde şişme gibi durumlara neden olur. Bu tip sıkıntılar genel olarak ağız ve diş sağlığını tehlikeye atmaktadır. Diş eti şişmesi bir yana kanama ve diğer sorunların da temel nedenidir.

Sağlıksız Beslenme

Sağlıksız ve yetersiz beslenme, insan vücudunda pek çok sağlık sorunlarının da temel nedenidir. Yetersiz beslenen bireyler, diş etlerinin sağlığının olumsuz etkilenmesine neden olur. Özellikle C vitamini yetersizlikleri nedeniyle diş etleri hasar görür. Bu hasar nedeniyle de hem kanama hem de şişme gibi bir durum ortaya çıkar. Ağız ve diş sağlığı sorunları yaşıyorsanız beslenme düzeninizde bazı değişimler yapmanız gerekebilir.

Mantar ve Virüsler

Diş etlerinin şişmesinin bir diğer önemli nedeni ise virüsler ve mantarlardır. Ağız içinde enfeksiyona neden olan mantar ve virüsler, diş etlerinizde şişmeye neden olabilecektir. Tedavisi aksatılan ve ihmal edilen çürükler özellikle diş etlerinin şişmesinde önemli bir faktördür ve tedavi edilmelidir.

Konya Diş Hekimi Dr Hamza Ulu desteği ile birlikte hem diş eti kanamaları hem de şişmeleri için sizlere uygun tedavi seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

Diş eti kanaması nedenleri
Diş eti kanaması nedenleri nelerdir?

 

Diş Eti Kanaması Ne Kadar Tehlikelidir?

Diş etlerinde meydana gelen kanamaların ne kadar ciddi ya da tehlikeli olduğu neden kaynaklandığına göre değişir. Kanser gibi ciddi bir hastalığın belirtisi olabildiği gibi sadece ağız ve diş hijyeni eksikliğinden kaynaklı olarak da yaşanır. Ciddi hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıktığında, vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerekir. Ağız ve diş hijyeni ile diş eti iltihaplarından kaynaklı olarak yaşanan bir sorun ise yine bir an önce tedavi edilmelidir. Tedavi edilmediğinde:

  • Diş kaybına
  • Ağız kokusuna
  • Gingivitis olarak bilinen diş eti iltihabına neden olur.

Konya diş eti kanaması tedavisi sayesinde, sizler de diş etlerinde yaşanan kanama gibi ciddi sorunların ortadan kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.  Dr Hamza Ulu tedavi konusunda sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

 

Diş Eti Kanaması Tedavisi Fiyatları Nelerdir?

Diş eti kanaması tedavisi fiyatları yine diş etlerinizde soruna göre değişecektir. Ancak genel olarak zorlu ve sıkıntılı bir tedavi süreç değildir. Sorun ağız ve hijyen temizliği ise doktorunuz size bu konuda tavsiye verecektir. Detaylı muayene sonrasında, sizlere tedavi ücretleri hakkında da bilgi verecektir.

 

5/5 - (1 Oylama)
Sohbet Başlat
Randevu İçin Bize Yazın
Merhaba.
Randevu oluşturmak ister misiniz?