Skip to content
Florozis Tedavisi Nedir? Florozis Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?
florozis tedavisi fiyatları

Dişlerin dış tabakası olan diş mineleri için oldukça önemli olan flor, diş macunlarında ve bazı besinlerde bulunmaktadır. Flor dengesinin sağlanması, diş estetiği için önemlidir. Çünkü ön dişlerimizin beyaz görüntüsünü sağlayan madde flordur. Bu maddenin küçüklükte gereğinden fazla miktarda alınması sonucu oluşan duruma verilen isim ise florozisdir. Bu durum diş sağlığı için ciddi bir tehlike arz etmese de dişlerin estetiği için oldukça önemlidir. Florizis, genellikle hastalık olarak tanımlanmamaktadır. Dişlerde estetiği olumsuz etkileyen bu durumun çözümünü gerekmesi halinde diş hekiminiz sizlere sağlayacaktır. Diş görünümü için önemli olan bu durum hakkında bazı merak edilenler bulunmakta. Bu yazımızda florozis tedavisi nasıl olur, Konya florozis tedavisi, Konya diş hekimi Dr. Hamza Ulu, florozis tedavi fiyatları gibi sıkça yapılan aramalarla ilgili cevapları derledik.

 

 

Florozis Nedenleri Nelerdir? – Konya Diş Hekimi

Flor maddesinin küçüklükte gereken miktarın üstünde alınması florozise sebep olmaktadır. Süt dişleri henüz dökülmemişken de kalıcı dişler gelişimine devam eder. Çocukluk çağlarında kalıcı dişlerin gelişimleri sırasında flor tüketiminin miktarı önemlidir. Bu dönemde gereğinden fazla miktarda flor alınması dış mine tabakasına zarar vermektedir. Bunun sonucunda da dişlerin gelişimleri sırasında bozukluklar oluşur. Florozis durumunun boyutu ise değişmektedir. Kimisinde sadece renklenmeye neden olurken kimisinde dişlerin dış yüzeylerinde yapısal bozukluğa neden olabilmektedir. Fakat bu durum dişlerin diğer kısımlarına herhangi bir olumsuz etkide bulunmamaktadır, verdiği hasar sadece kozmetiktir. Çoğu vakada ise tedavi uygulanmasına gerek bile duyulmamaktadır. Fakat ileri vakalar gözle görülür sonuçlar doğurmakta ve diş temizliği gibi yöntemlere ihtiyaç doğurmaktadır.

 

Florozis Belirtileri Nelerdir?

Florozisin belirtileri durumun boyutuna göre değişmektedir. Çok hafif düzeyde florozis olması durumunda genellikle farketmesi zor olur. Genellikle bireyin günlük yaşantısına olumsuz bir etkiye sahip olmaz. Genellikle sadece diş hekimleri tarafından fark edilir. Fakat durumun şiddeti büyüdükçe yaptığı etki de büyümektedir. Dişlerde beyaz çizgiler ve noktalar gibi orta derece belirtilerin yanı sıra dişlerde çukurlar, siyah, kahverengi, gri lekelenmeler gibi olumsuz durumlara da neden olmaktadır. Aynı zamanda ileri seviye florozis durumlarında diş minesinde hasarlar da meydana gelmektedir. Lekeler ve diş yapı bozuklukları gibi durumlar da günlük hayatta özgüven eksikliği gibi olumsuz etkiler oluşturmaktadır. Yani, bu durumun etkileri sadece diş estetiğine değil, kişiye psikolojik olarak da zarar vermektedir. Bu nedenle florozisin etkilerine sahip olan birinin bu durumdan kurtulmak istemesi oldukça normaldir.

florozis tedavisi fiyatları

 

Konya Diş Hekimi – Florozis Tedavi Fiyatları, Florozis Tedavisi Nasıl Olur?

Florosiz tedavisi için öncelikle uzman bir hekim tarafından teşhis konulmalıdır. Diş hekiminiz Dr. Hamza Ulu, sizi muayene ettikten sonra kesin teşhis koyabilir ve tedavi sağlayabilir. Florosize benzer birtakım başka rahatsızlıklar olduğu için bir uzman muayenesi sonrası kesin tanıya ulaşılabilmektedir. Muayene aşamasından sonra hekimiz sizlere en uygun işleme karar verecektir. Florosiz durumu hafif olan çoğu vakada herhangi bir tedavi gerekmemektedir. Fakat estetik olarak istenmeyen bir görüntü yaratan durumlarda diş beyazlatma, kaplama gibi yöntemlere başvurulması mümkündür. Tedavi gerekip gerekmediğine ve olağan tedavinin çeşidine hekiminiz muayene sonucu karar verecektir.

 

Florozisten Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Florosiz çocuklukta oluşmaya başladığı için küçük yaşlarda dikkat edilmesi önemlidir. Küçük yaşlarda alınan gıdalar ve diş fırçalama alışkanlıkları florizisin önlenmesi adına önemlidir. Çocukların diş fırçalarken bezelye büyüklüğü kadar diş macunu kullanması önemlidir. Diş macununun çocuk tarafından yutulmaması da önemlidir. Bu nedenle çocuklara aromalı diş macunu almamanız önerilmektedir. Çünkü aromalı diş macunlarının tadı güzel olduğu için çocuğunuzun macunu yutma ihtimali daha yüksektir. Aynı zamanda çocukların meyve suları, yüksek flor içeren sular gibi yiyecekleri fazla tüketmemeleri gerekmektedir. Florür takviyesi içeren tabletleri de kesinlikle uzmanlara danışmadan çocuklarınızda kullanmamanız gerekir. Sonuç olarak, çocukluk zamanında oluştuğundan dolayı florizisten korunmak için çocuklukla önlem almak gerekir. Çocuklukla tüketilen florür miktarında yapılan hatalar ileride estetik olarak istenmeyen durumlara yol açmaktadır.

 

Florozis Tedavisi ve Tedavi Fiyatları Bizimle İletişime Geçin…

Eğer florizisten dolayı olduğunu düşündüğünüz dişlerinizde lekelenmeler, yapı bozuklukları varsa bir uzmana başvurmanızda fayda var. Konya diş hekimi, Konya florozis tedavisi gibi arayışlarınıza bizimle hemen iletişime geçerek uzmanlar yardımıyla son verin. Florozis tedavi fiyatları hakkında bilgi almak için hemen bizimle Dr. Hu Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği iletişim kanalları üzerinden iletişime geçebilirsiniz! Dişinizdeki lekelerden kurtulun ve özgüven ile gülün…

Dr. Hu Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

 

 

5/5 - (1 Oylama)
Sohbet Başlat
Randevu İçin Bize Yazın
Merhaba.
Randevu oluşturmak ister misiniz?