Skip to content
Gece Plağı Nedir? Gece Plağı Ne İçin Kullanılır?
gece plağı

Halk arasında diş sıkma veya gıcırdatma olarak bilinen Bruksizm son dönemlerde kişiler arasında ciddi diş sorunları arasında yer almaya başlamaktadır. Buna bağlı olarak, Konya diş hekimi Dr. Hamza Ulu, diş gıcırdatma eyleminin ara sıra yapıldığında sorun yaratmadığını ancak uzun vadede çene kayması ve dişlerde aşınma gibi birçok probleme yol açabileceği konusunda hastaları uyarmaktadır.

Tüm diş ve çene estetiği sorunlarında olduğu gibi diş gıcırdatma veya sıkma sorununun da tedavisi bulunmaktadır. Diş gıcırdatma aparatı olarak da bilinen gece plağı ile hastalar Konya diş hekimi Dr. Hamza Ulu kontrolü altında bu sorunu ortadan kaldırabilmekte, daha sağlıklı bir diş sağlığı ve çene estetiğine sahip olabilmektedir.

Peki gece plağı nedir? Temizliği nasıl yapılmalıdır? Hangi durumlarda ve ne zaman kullanılır? Gece plağı fiyatı nedir?

Gece Plağı Nedir?

Gece plağı ileri seviye çene estetiği bozulmalarına ve diş aşınması gibi sorunlara yol açabilen diş sıkma ve diş gıcırdatma sorunlarını tedavi etmede kullanılan aparattır. Konya diş hekimi Dr. Hamza Ulu, Bruksizm tedavisinde sık kullandığı yöntemlerden olan diş gıcırdatma aparatı farklı ağız ve diş yapısındaki hastaların ağzına özel tasarlanmış koruyuculardır.

Diş gıcırdatma aparatı, dişler arasında bariyer görevi görerek, çene sıkıldığında gerginliği hafifletmek amacıyla kullanılmaktadır. Buna bağlı olarak çenedeki kaslara destek vererek, çene ağrıları ve kaymalarının önüne geçilmiş olur. Gece plağı bunlara ek olarak diş minesini de koruyarak ilerleyen dönem diş hastalıklarının önüne geçilmesine olumlu yönde etki eder.

Gece Plağı Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Diş gıcırdatma aparatı kullanımı, hastalar arasında zamanla alışkanlığa dönüşebilmektedir. Ancak her ne kadar kolay bir tedavi ve kullanımı ifade etse de Konya diş hekimi Dr. Hamza Ulu, gece aparatı kullanan kişileri, aparatın temizliği konusunda dikkatli ve özenli olmaları gerektiği konusunda uyarmaktadır. Bu noktada altı çizilen ana başlık aslında gece plağı temizliği olmaktadır. Peki gece plağı nasıl temizlenir?

Diş gıcırdatma aparatı temizliği en kolay diş tedavi ürünleri arasında yer almaktadır diyebiliriz. Aşınmaması adına yalnızca suyla temizlenmesi gerektiği bilinen gece plağı yumuşak bir diş fırçası ve nazik kullanım ile de rahatlıkla temizlenebilmektedir. Söz konusu temizlik gece yatmadan önce diş gıcırdatma aparatı üzerindeki yemek artıklarını gidermekte, olası bakteri oluşumunun da önüne geçmektedir.

 

Gece Plağı Ne Zaman Kullanılır?

Gece plağı özellikle diş gıcırdatma eylemini kontrolsüz gerçekleştiren ve bunun farkında olmayan hastaların tedavisinde kullanılır. Ağız koruyucusu görevi gören diş gıcırdatma aparatı ağırlıklı olarak Bruksizm, yani diş gıcırdatma ve sıkma tedavisinde kullanılmasının yanı sıra, dişleri sıcak ve soğuğa aşırı hassasiyet duyan, stresli veya yorgun dönemlerde diş gıcırdatan ya da gece diş gıcırdatması sonrası sabah şiddetli baş ağrılarıyla uyanan kişilere uygulanır.

Diş gıcırdatma aparatı her ne kadar basit bir tedavi yöntemi gibi görülse de, kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı özellikler taşımaktadır. Bu noktada, Konya diş hekimi Dr. Hamza Ulu, en uygun plağın seçilmesinin ardından kullanım süresi hakkında bilgi verecek, plaktan maksimum faydanın sağlanması için gerekli kullanım şekilleriyle ilgili hastayı bilgilendirecektir. Gece plağı kullanımında bir diğer önemli konu ise aparatın takılı olduğu süre içerisinde herhangi bir yiyecek ve sıvı tüketmemektir.

Peki gece plağı fiyatı nedir?

 

Gece Plağı Fiyatı Nedir?

Gece plağı fiyatı birçok diş tedavisinde olduğu gibi hastanın durumu ve ağız yapısına göre değişen tasarımları nedeniyle değişkenlik gösterme özelliğine sahiptir. Bu nedenle diş gıcırdatma veya diş sıkmaya bağlı sorunlar yaşayan hastaların öncelikli olarak Konya diş hekimi Dr. Hamza Ulu ve Dr. Hu Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği uzmanları ile görüşmesi, hekimin ağız yapısına uygun sunacağı gece plağı tercihleri hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Piyasada bulunan birçok diş gıcırdatma aparatı, farklı tür ve malzemeleri nedeniyle belirgin bir fiyata sahip olmayabilmektedir.

Gece plağı diş tedavileri arasında en acısız ve ağrısız yöntem olarak bilinmekte, Bruksizm tedavisine birebir çözüm olarak görülmektedir. Buna bağlı olarak, Konya diş hekimi Dr. Hamza Ulu, diş gıcırdatma veya sıkmaya bağlı sorunları çözmede bu yönteme başvurmakta, hastaların kısa sürede sağlıklı bir ağız ve çene estetiğine kavuşmasını sağlamaktadır. Tedavi sonrası hastalar, yaşadıkları sorunlardan kurtularak gündelik hayat kalitesini artırma fırsatı yakalamakta, ağız ve diş sağlığını korumada önemli bir adım atmaktadır.

Anahtar Kelimeler: gece plağı, diş gıcırdatma aparatı, konya diş hekimi, gece plağı fiyatı

 

5/5 - (1 Oylama)
Sohbet Başlat
Randevu İçin Bize Yazın
Merhaba.
Randevu oluşturmak ister misiniz?