Skip to content
Kemik Grefti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dental implantlar dişlerin işlevini devam ettirmesi ve estetiğini geri kazanması için son derece önemli bir modern dental işlemdir. Fakat kemik dokusunun eksikliği gibi bazı durumlarda implant tedavisi öncesi kemik grefti tedavisine başvurmak gerekmektedir. Kemik grefti kemik dokusundaki oluşan eksikllikleri tamamlamak için yapılan bir tedavi çeşididir. Genellikle implant tedavileri öncesinde çene kemiğinin yeterli olmaması durumunda yapılmaktadır. Diş eti çekilmesi gibi diş eti problemleri, diş kaybı gibi durumlar sonucu oluşan çenedeki kemik kayıpları sonucu bu işleme ihtiyaç duyulmaktadır. Farklı türleri olan bu işlem sırasında kemik miktarının artması sağlanır. Kemik grefti operasyonlarında genellikle lokal anesteziye başvurulmaktadır. İmplant öncesi gibi durumlarda görülen kemik grefti tedavisi hakkında sizlere birtakım bilgiler derledik. Kemik grefti tedavisi fiyatları, Konya diş hekimi, Konya kemik grefti tedavisi gibi aramaların cevapları yazımızda…

 

Konya Diş Hekimi – Kemik Grefti Nedir?

Kemik grefti çenedeki kemik kayıplarını onarmak için yapılmakta olan bir işlemdir. Çenedeki bu kemik dokularının kayıplarına genellikle diş eti hastalıkları, diş kayıpları gibi durumlar neden olmaktadır. Farklı greft türleri olsa da hepsinin temelinde yatan işlem aynıdır. Uzman, çenede bir kesi yapar ve kullanacağı kemik materyalini çeneye bağlar. Bir süre sonra ise bu doku kemikle birleşir ve yeni kemik dokusu oluşturur. Kullanılan greft türleri arasında farklı metodlar ile aynı sonuca ulaşmaktadır. Greft türlerinden biri otojen greftlerdir. Otojen greft işlemlerinde kişinin kendi vücudundaki kemik dokusu ile ihtiyaç olan bölgeye nakil yapılmaktadır. Bir diğer greft türü ise izojen greftlerdir. Bu greft türünde ise alıcıya benzer yapıya sahip başka bir canlı türünden kemik dokusu nakli gerçekleştirilmektedir. Allojenik greftler ise aynı türdeki başka genetik yapıya sahip canlılardan alınan dokulardır. Yani, başka bir insanın vücudundan alınan kemik dokuları ile yapılmaktadır. Son olarak xejonik greft türleri de farklı türden alınan kemik dokularıdır.

Kemik grefti işlemleri genellikle başarıyla sonuçlanır. Fakat greft reddi, enfeksiyon gibi olumsuz durumlar görülmesi de mümkündür. Bu gibi olumsuz durumların olasılıklarını en aza indirmek adına hekiminiz öncesinde sizleri muayene edecektir. Bu muayene sonucunda dişlerinizdeki olumsuz durumun boyutuna ve yapacağı işlemin duruma uygunluğuna göre hangi tür greft işlemini sizlere uygulayacağına karar verecektir.

 

İmplant Tedavilerinde Ne Zaman Kemik Grefti İşlemi Yapılır?

İmplant işlemleriniz öncesinde çenenizde implant işleminin uygulanmasına yetecek kadar kemik dokusu olup olmadığına bakılmaktadır. Zamanla hastalıklar gibi durumlar nedeniyle çenede implant işlemine yetecek seviyede kemik dokusu bulunmaması olağandır. Bu durumda da implant işlemi kemik grefti işlemine ihtiyaç duyulmadan tamamlanamaz. Yani, kemik grefti işlemlerine implant tedavileri için engel unsur edecek kadar az seviyede kemik dokusu bulunması durumunda başvurulur. Kemik greftine başvurulması durumunda ise implant işlemleriniz normalden daha gecikecektir. Kemik grefti işleminiz başarılı olduktan ve sağlam bir kemik altyapısı oluşturduktan sonra implant işlemlerinize başlamanız mümkün olur. Eğer ihtiyaç duyulduğu halde kemik grefti işlemi atlanırsa implantlarınız istenilen sağlamlıkta olmayacaktır.

İmplant işlemlerinde sıklıkla başvurulmakta olan bu işlem sayesinde zamanla dişlerinizde oluşan hasarlara rağmen sağlıklı implantlara sahip olmanız mümkün. Diş hekimizin yönlendirmeleri ile implant öncesi kemik grefti ihtiyacınız olup olmadığı hakkında sizleri bilgilendirecektir. Greft işleminden sonrasında ise hekiminizin önerilerine uymanız önemlidir. Genellikle sert yiyeceklerden kaçınmanız ve operasyon bölgesine zarar verecek şekilde dişlerinizi fırçalamamanız önerilmekte.

 

Konya Kemik Grefti Tedavisi Fiyatları

Kemik grefti işlemleri greft ihtiyacına göre değişmektedir. Bazılarında implant yapılacak alandaki zarar gören kemik yapısı miktarı yüksektir. Kimisinde ise sadece tek diş için gerekmektedir. Ne kadar alana greft yapılacağı ve greftin türü fiyatları etkilemektedir. Kemik grefti tedavisi fiyatları hakkında en doğru bilgiye erişmeniz için hekiminize muayene olmanız gerekmekte. İmplant işlemlerinizin öncesinde yapılan muayene sonrası gerekmesi halinde gereken greft işlemlerinin ücretini de hekiminiz ihtiyaçlar doğrultusunda belirleyecektir.

 

Konya Diş Hekimi İle İletişime Geçin – Kemik Grefti Tedavisi Fiyatları

İmplant işlemleriniz öncesinde ihtiyacınız olması mümkün olan greft işlemlerinizi bir uzmana yaptırmanız oldukça önemli. Konya kemik grefti tedavisi için bizlerle iletişime geçin ve detaylı bilgi alın. Konya diş hekimi arayışlarınıza cevap olmak adına hizmetinizdeyiz. Kemik grefti tedavisi fiyatları ve bilgi almak için hemen bizlerle iletişime geçin…

 

Meta: Kemik grefti tedavisi fiyatları, Konya diş hekimi, Konya kemik grefti tedavisi gibi aramaların cevapları yazımızda…

Yazıyı Puanla
Sohbet Başlat
Randevu İçin Bize Yazın
Merhaba.
Randevu oluşturmak ister misiniz?