Skip to content
Şeffaf Diş Teli Tedavisi Nedir, Avantajları Nelerdir?

Diş teli tedavileri antik zamanlardan beri kullanılmaktadır. Ancak, modern diş teli tedavilerin temelleri yüzyıllar önce Fransa’da atılmıştır. O zamandan beri ise diş teli tedavilerinde birçok gelişme yaşanmıştır. Bu gelişmelerden büyük bir değişime sebep olanlarından biri ise şeffaf diş teli tedavisidir. 2000’li yıllarından başında ilk kez kullanılmaya başlanan şeffaf diş teli tedavisi, günümüzde sıkça uygulanmaktadır. Diş teli denildiğinde akla gelen klasik, metal görünümlü diş tellerinden daha farklı bir görüntü sunarlar. Şeffaf diş teli tedavisi almayı amaçlayanlar bu konu üzerinde sıklıkla bilgi arayışında bulunmaktadır. Biz de bu yazımızda Konya diş hekimi Dr. Hamza Ulu ile Konya şeffaf diş teli tedavisi, şeffaf diş teli fiyatları üzerinde bilgileri sizler için derledik.

 

Şeffaf Diş Teli Nedir, Avantajları Nelerdir?

Öncelikle şeffaf diş teli nedir ondan bahsedelim. Şeffaf diş telleri diş ile aynı renge sahip ve görüntüde çok daha az belli olan diş telleridir. Bu sayede günlük hayatınızda daha az etkiye sahip olurlar ve daha doğal görünürler. İşlevleri bakımından da geleneksel diş teli türleri ile aynı amaca sahiptir. Dişlerin düzene sokularak işlevlerini doğru yerine getirmesi ve daha estetik bir görünüme sahip olmalarını sağlar. Geleneksel diş tellerinin aksine tedavi süresince dişlerde estetiği çok daha az bozarlar. Fakat şeffaf diş telleri şeffaf plak tedavileri ile karıştırılmamalıdır. Şeffaf plak türleri de dişlerin düzelmesine yardımcı olsa da şeffaf diş teli tedavisi gibi sürekli diş üzerinde kalmaz. Diş plakları diş üzerinden çıkarılıp takılabilmektedir. Şeffaf plak veya diş teli arasından hangisine ihtiyacınız olacağına diş hekiminiz karar verecektir.

 

Şeffaf diş tellerinin bakımı da her diş teli tedavisi gibi özen istemektedir. Tedavi uygulanan kimseler ağız hijyenine büyük önem vermelidir. Diş tellerinin her yemekten sonra fırçalanması önemlidir. Bu sayede yemek artıklarından kurtularak plak oluşumunun önüne geçilebilmektedir. Bu nedenle diş teli kelepçelerinin güzelce temizlenmesi oldukça önemlidir. Genellikle orta sertliğe sahip diş fırçalarını tercih etmeniz önerilmekte. Dişlerinizi diş fırçası ile fırçaladıktan sonra ise arayüz fırçası da kullanmanız sizin için daha iyi olacaktır. Arayüz fırçasının da yardımı ile diş tellerinizi daha da detaylı temizlemeniz mümkün olur.

 

Şeffaf Diş Teli Tedavisi Nedir, Avantajları Nelerdir?

 

Şeffaf Diş Telleri Kimlere Uygulanabilir?

Şeffaf diş tellerinin kimlerde uygulandığı da sıklıkla merak edilen bir husustur. Geleneksel diş tedavisine oldukça benzer bir tedavi olan şeffaf diş teli için herhangi bir üst sınır yoktur. Fakat diş teli tedavilerinin gerektirdiği üzere süt dişlerinin dökülmesi gerekmektedir. Bu nedenle de süt dişleri dökülmemiş çocuklara bu tedavi türü önerilmez. Geleneksel diş telinde de olduğu gibi çarpık, fazla boşluklu, önde veya geride olan dişler gibi diş sorunlarına sahip olan kimselere bu tedavi sıklıkla uygulanmaktadır.

 

Şeffaf Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır? – Konya Diş Hekimi

Konya şeffaf diş teli tedavisi nasıl yapılır da sıkça merak edilmekte olan bir konu olarak karşımıza çıkmakta. Şeffaf diş telleri basınç yardımı ile zaman içerisinde dişleri istenilen konuma getirmeyi amaçlar. Bu tedavi genellikle acısız ve ağrısızdır. Anestezi yardımına çoğunlukla ihtiyaç duyulmaz. Tedavi sonrasında ise alışana kadar çenede basınç ve ağrı durumu yaşanması normaldir. Bunun dışında ileride de diş teli batması gibi durumlar da gözlenmesi olağandır. Bu durumda da diş hekiminiz sizlere doğru tedavi yöntemlerini önerecektir.

Diş teli tedavisi aşamalarından ilki ise dişlerin muayene edilmesidir. Dişlerde herhangi bir dolgu, kanal, çekme gibi bir tedavi gerektiren durum varsa tel tedavisinden önce bu tedaviler tamamlanır. Eğer bu işlemlere gerek yoksa diş temizleme işlemi yapılır ve dişler diş teli tedavisine hazır hale getirilir. Sonrasında ise bir alet yardımı ile hastanın ağzının tedavi süresince açık kalması sağlanır. Sonrasında ise dişlere yapıştırıcı madde ile tek tek kelepçeler takılmaktadır. Bu kelepçelerin arasına da ark teli yerleştirildikten sonrasında ise ark teli bağlama lastikleri ile tele tutturulur.

 

Şeffaf Diş Telinin Avantajları Nelerdir?

Şeffaf diş telinin sunduğu en büyük avantaj tellerin estetik olarak oluşturduğu negatif görüntüyü en aza indirmeleridir. Diş ile aynı renge sahip oldukları için neredeyse görünmezlerdir. Bunu yanı sıra tedavinin gözlemlenmesi daha kolay olur. Aynı zamanda alerjik olarak daha az reaksiyona neden olurlar.

 

Konya Diş Hekimi Şeffaf Diş Teli Fiyatları Nedir?

Şeffaf diş teli fiyatları ise uygulanacak tedavinin gerektirdiği koşullara göre değişmektedir. Bu nedenle en doğru fiyata ulaşmak adına Konya diş hekimi Dr. Hamza Ulu tarafından muayene edilmek üzere Dr. Hu Ağız ve Diş Sağlığı kliniğimize ulaşabilirsiniz. Muayene sonrası ihtiyaçlar belirleneceği için şeffaf diş teli fiyatları hakkında bilgi edinmeniz mümkün. Konya şeffaf diş teli tedavisi hakkında detaylar için hemen bizimle iletişime geçin.

 

 

 

 

5/5 - (1 Oylama)
Sohbet Başlat
Randevu İçin Bize Yazın
Merhaba.
Randevu oluşturmak ister misiniz?